AHSAA REGION STANDINGS

CLASS 7A

Region 1

Theodore 5-0

Fairhope 4-0

Baker 4-1

Daphne 3-2

Davidson 1-3

Alma Bryant 1-3

Foley 1-3

Murphy 1-4

Mary E. Montgomery 0-4

Region 2

Central-Phenix City 4-0

Auburn 3-1

Prattville 3-1

Enterprise 1-2

Jeff Davis 0-2

Smiths Station 0-2

Dothan 0-3

Region 3

Hoover 4-0

Thompson 4-0

Oak Mountain 4-1

Hewitt-Trussville 2-2

Gadsden City 2-2

Vestavia Hills 1-3

Tuscaloosa County 0-4

Spain Park 0-5

Region 4

James Clemens 4-0

Sparkman 3-1

Bob Jones 3-1

Huntsville 3-2

Florence 2-2

Grissom 1-3

Albertville 1-4

Austin 0-4

CLASS 6A

Region 1

Saraland 4-0

Spanish Fort 3-1

McGill-Toolen 3-1

Mattie T. Blount 2-2

Gulf Shores 2-2

Baldwin County 1-3

Robertsdale 1-3

Citronelle 0-4

Region 2

Opelika 4-0

Sidney Lanier 4-1

Robert E. Lee 3-1

Russell County 2-2

G.W. Carver 2-2

Eufaula 2-2

Valley 0-4

Park Crossing 0-5

Region 3

Helena 4-0

Pelham 3-1

Calera 2-1

Stanhope Elmore 2-2

Wetumpka 1-2

Chilton County 0-3

Benjamin Russell 0-3

Region 4

Hueytown 3-0

McAdory 3-0

Northridge 3-1

Hillcrest, Tuscaloosa 2-1

Paul Bryant 1-2

Bessemer City 0-4

Brookwood 0-4

Region 5

Briarwood Christian 4-0

Mountain Brook 3-0

Homewood 3-0

Chelsea 2-2

Shades Valley 1-2

Huffman 0-4

Woodlawn 0-5

Region 6

Clay-Chalkville 4-0

Pinson Valley 3-1

Jackson-Olin 2-1

Mortimer Jordan 1-2

Gardendale 1-2

Minor 1-3

Jasper 0-3

Region 7

Arab 4-0

Southside, Gadsden 3-1

Oxford 2-1

Fort Payne 2-1

Springville 1-2

Pell City 0-3

Scottsboro 0-4

Region 8

Hartselle 4-0

Muscle Shoals 4-0

Cullman 3-1

Athens 2-2

Buckhorn 2-2

Decatur 1-3

Hazel Green 0-4

Columbia 0-4

CLASS 5A

Region 1

B.C. Rain 4-0

UMS-Wright 3-0

Faith Academy 2-2

St. Paul’s Episcopal 2-1

Elberta 1-2

Satsuma 1-3

LeFlore 0-5

Region 2

Pike Road 4-0

Greenville 3-0

Andalusia 3-1

Carroll, Ozark 2-1

Headland 0-3

Charles Henderson 0-3

Rehobeth 0-4

Region 3

Demopolis 3-0

Shelby County 3-1

Selma 2-1

Marbury 2-2

Central, Tuscaloosa 1-2

Sipsey Valley 1-3

Jemison 0-3

Region 4

Central, Clay County 4-0

Holtville 3-0

Sylacauga 2-1

Tallassee 2-1

Beauregard 1-3

Talladega 0-3

Elmore County 0-4

Region 5

A.H. Parker 5-0

Pleasant Grove 4-0

Ramsay 3-1

Fairfield 2-2

John Carroll Catholic 2-3

Wenonah 1-3

Cordova 0-4

Carver-Birmingham 0-4

Region 6

Leeds 4-0

Alexandria 4-0

Lincoln 3-2

Center Point 2-2

Moody 2-2

Corner 2-3

St. Clair County 0-4

Hayden 0-4

Region 7

Guntersville 4-0

Boaz 3-1

Fairview 3-1

Douglas 1-2

West Point 1-2

Sardis 0-3

Crossville 0-3

Region 8

Russellville 4-0

East Limestone 4-0

Ardmore 2-1

Mae Jemison 1-2

Lee, Huntsville 1-2

Lawrence County 0-3

A.P. Brewer 0-4

CLASS 4A

Region 1

Vigor 4-0

St. Michael Catholic 3-1

Williamson 2-1

Mobile Christian 2-1

Jackson 1-2

Escambia County 0-3

W.S. Neal 0-4

Region 2

Saint James 4-0

Alabama Christian 3-1

Dale County 3-1

Geneva 3-1

Straughn 2-2

Booker T. Washington 1-3

Ashford 0-4

Bullock County 0-4

Region 3

American Christian 4-0

West Blocton 3-1

Bibb County 3-1

Dallas County 3-2

Holt 2-2

Montevallo 2-2

Wilcox Central 0-4

Sumter Central 0-5

Region 4

Handley 3-0

Cherokee County 3-0

Cleburne County 2-1

Anniston 2-1

Jacksonville 2-2

Munford 0-4

White Plains 0-4

Region 5

Northside 4-0

Fayette County 2-1

Gordo 2-1

Hamilton 2-2

Haleyville 1-2

Oak Grove 1-3

Curry 0-3

Region 6

Good Hope 3-0

Etowah 3-1

Oneonta 3-1

Dora 2-1

Fultondale 1-2

Ashville 0-3

Hanceville 0-4

Region 7

Madison Academy 4-0

Randolph 3-1

North Jackson 3-1

Madison County 2-2

Westminster Christian 2-2

New Hope 1-3

DAR, Grant 1-3

St. John Paul II 0-4

Region 8

Brooks 4-0

Central-Florence 3-1

Priceville 3-1

West Limestone 2-2

West Morgan 2-2

Rogers 1-3

Deshler 1-3

Wilson 0-4

CLASS 3A

Region 1

T.R. Miller 4-0

Flomaton 2-1

Hillcrest-Evergreen 2-1

Bayside Academy 2-2

Excel 1-2

Chickasaw 1-3

Cottage Hill Christian 0-3

Region 2

Opp 4-0

Wicksburg 4-0

Houston Academy 2-1

Slocomb 2-1

New Brockton 1-3

Providence Christian 0-3

Daleville 0-5

Region 3

Montgomery Academy 3-0

Thomasville 3-0

Southside, Selma 3-1

Hale County 2-2

Greensboro 1-2

Monroe County 0-3

Prattville Christian 0-4

Region 4

Montgomery Catholic 4-0

Trinity Presbyterian 4-0

Dadeville 3-1

Reeltown 2-2

Childersburg 2-2

Beulah 1-3

Pike County 0-4

Goshen 0-4

Region 5

Piedmont 3-1

Ohatchee 3-1

Saks 3-1

Hokes Bluff 3-1

Walter Wellborn 2-2

Weaver 1-3

Pleasant Valley 1-3

Glencoe 0-4

Region 6

Winfield 4-0

J.B. Pennington 3-1

Oakman 3-1

Susan Moore 2-2

Vinemont 2-2

Carbon Hill 1-3

Holly Pond 1-3

Tarrant 0-4

Region 7

Fyffe 4-0

Geraldine 3-0

Sylvania 3-1

Plainview 1-2

Collinsville 1-2

Asbury 0-3

Brindlee Mountain 0-4

Region 8

Lauderdale County 4-0

Phil Campbell 3-0

East Lawrence 2-1

Colbert Heights 2-2

Danville 1-2

Clements 0-3

Elkmont 0-4

CLASS 2A

Region 1

Clarke County 4-0

Leroy 3-0

St. Luke's Episcopal 3-1

J.U. Blacksher 1-2

Orange Beach 1-2

Washington County 0-3

Greene County 0-4

Region 2

Ariton 4-0

G.W. Long 4-1

Elba 3-1

Geneva County 2-2

Cottonwood 2-2

Abbeville 1-3

Houston County 1-3

Zion Chapel 0-5

Region 3

Isabella 3-0

Luverne 3-0

Highland Home 2-2

Francis Marion 2-2

Thorsby 2-1

Central-Coosa 0-3

Calhoun 0-4

Region 4

Lanett 4-0

B.B. Comer 4-1

Fayetteville 3-2

Ranburne 2-2

Vincent 2-2

LaFayette 2-2

Horseshoe Bend 1-4

Randolph County 0-5

Region 5

Midfield 3-1

Aliceville 3-1

Sulligent 2-1

Addison 2-2

Lamar County 1-2

Winston County 1-2

Cold Springs 0-3

Region 6

Cleveland 4-0

Spring Garden 3-1

Sand Rock 3-1

Southeastern 2-2

West End 2-2

Westbrook Christian 1-3

Gaston 1-3

Locust Fork 0-4

Region 7

Tanner 4-0

Falkville 2-1

Ider 2-1

Pisgah 2-1

North Sand Mountain 1-3

Section 1-3

Whitesburg Christian 0-3

Region 8

Lexington 4-0

Mars Hill Bible 3-0

Colbert County 3-1

Red Bay 2-1

Hatton 0-3

Tharptown 0-3

Sheffield 0-4

CLASS 1A

Region 1

Brantley 4-0

Samson 3-1

Kinston 3-1

Florala 2-2

Red Level 2-2

Pleasant Home 1-3

McKenzie 1-3

Georgiana 0-4

Region 2

Millry 4-0

Sweet Water 3-0

Marengo 2-2

Fruitdale 2-2

McIntosh 1-2

Southern Choctaw 0-3

Choctaw County 0-3

Region 3

Keith 4-0

Central, Hayneville 2-1

Linden 1-1

R.C. Hatch 1-2

J.F. Shields 0-2

A.L. Johnson 0-2

Region 4

Notasulga 4-0

Maplesville 3-0

Autaugaville 2-1

Loachapoka 1-2

Verbena 1-2

Billingsley 1-3

Barbour County 0-4

Region 5

Wadley 4-0

Winterboro 4-1

Victory Christian 2-1

Ragland 2-1

Woodland 1-2

Talladega Co Central 0-4

Donoho 0-4

Region 6

Pickens County 4-0

Meek 3-1

South Lamar 2-1

Marion County 2-2

Berry 2-2

Hubbertville 1-2

Brilliant 1-3

Lynn 0-4

Region 7

Cedar Bluff 3-0

Valley Head 3-1

Sumiton Christian 3-1

Coosa Christian 2-1

Gaylesville 2-3

Appalachian 0-3

Woodville 0-4

Region 8

Decatur Heritage 4-0

R.A. Hubbard 4-0

Hackleburg 3-1

Shoals Christian 2-2

Phillips 2-2

Waterloo 1-3

Cherokee 0-4

Vina 0-4

AISA

CLASS AAA

Region 1

Pike Liberal 2-0

Glenwood 1-1

Lee-Scott 1-1

Valiant Cross 0-1

Hooper 0-1

Region 2

Tuscaloosa 2-0

Monroe 1-1

Morgan 1-1

Clarke Prep 1-1

Bessemer 1-1

Fort Dale 0-1

CLASS AA

Region 1

Chambers 1-0

Macon East 1-0

Edgewood 1-1

Banks 1-1

Springwood 0-2

Region 2

Escambia 2-0

Autauga 1-0

Wilcox 1-1

Southern 0-1

Patrician 0-2

CLASS A

Region 1

Lowndes 2-0

Crenshaw 3-1

Coosa Valley 2-1

Abbeville 1-1

Lakeside 1-2

Cornerstone 0-4

Region 2

Jackson 2-0

Sparta 2-0

South Choctaw 1-1

Pickens 1-1

Snook 0-2

Meadowview 0-2